Dobra herbata czyli herbatyzm i jego historia

dobra herbata

Dobra herbata

Herbatyzm to – jak sama nazwa wskazuje – dobra herbata i niejako cała filozofia z tym związana. Jego początki sięgają XV wieku, gdzie w „kraju kwitnącej wiśni” powstał swoisty kult estetyki i piękna. Mimo, że najlepsza herbata w swojej pierwotnej postaci pochodzi z Chin, właściwości tego napoju zostały w większym stopniu docenione i wypromowane przez sąsiadów „zza wody”, czyli Japończyków. To dzięki – można powiedzieć – współdziałaniu obu nacji, możemy się cieszyć doskonałym smakiem uwielbianej przez koneserów herbaty earl grey , docenianej przez amatorów zdrowego żywienia zielonej herbaty czy też energetycznej herbacie czerwonej, także posiadającej właściwości wspomagające leczenie.

Księga Herbaty

Herbatyzm od początku zawojował wszystkie warstwy społeczne, w ten specyficzny sposób łączył ludzi, niezależnie od stanu majętności czy pochodzenia. Co jest w nim tak wyjątkowego? Otóż w jego podstawowych założeniach zawarte jest nauczenie się spojrzenia na świat dostrzegając jego wyjątkowość i piękno zawarte w drobnych elementach. Kakuzo Okakura, propagator tego stylu, w swoim dziele pt. „Księga herbaty” opisuje, jak wielkie znaczenie ma spożywanie tego naparu, w celu poznania siebie i pogłębiania jedności ze światem. Obecnie w tym celu bardzo popularna jest herbata zielona – uważana za posiadająca właściwości uspokajające i relaksujące, zwłaszcza przy długim parzeniu.

Droga Herbaty

Japoński ceremoniał picia herbaty został mocno ożywiony przez XVI-wiecznego mistrza ceremonii herbacianej, Sen no Rikyu. Dla niego istotą sadō (czyli „drogi herbaty”) jest integracja zarówno ze światem ludzkim, jak i przyrodą. Sugerował, w jaki sposób nie tylko właściwie zaparzyć najlepszą herbatę, ale też w jakich warunkach i otoczeniu, a także jak traktować towarzystwo, w jakim spożywane są najlepsze herbaty .

Herbaty świata w dzisiejszym świecie

Prawdopodobnie jednym z czynników, który tak mocno rozwinął herbatyzm na wyspie i odcisnął swoje piętno na kulturze Japonii, było także położenie tego kraju w oddzieleniu od kontynentu. W dzisiejszych czasach, gdy komunikacja lądowa i międzylądowa jest rozwinięta na najwyższym poziomie, sprowadzenie herbaty z najdalszego zakątka świata nie stanowi problemu. Dzięki temu w herbaciarniach na całym świecie, a także za pośrednictwem sklepów internetowych z herbatami, można zakupić herbaty świata z wielu, nawet najbardziej egzotycznych, krajów.

Japoński kult herbaty

Wracając do japońskiej kultury, która została wręcz przesycona zapachem i kultem herbaty, widać, że ten napój wszedł mocno w codzienne życie, tradycje i zwyczaje domów. Widać go bardzo wyraźnie w bogatej tradycji porcelanowych naczyń do parzenia i spożywania herbaty, inspiracji kulinarnych czy modowych, które nawiązują do liści herbacianych i zachęcają do spożywania także mniej znanych i popularnych odmian, jak np. dobra herbata oolong .
Kakuzo Okakura jest przez niektórych uznawany za swojego rodzaju proroka. W jego czasach herbatyzm był bardzo mocno ceniony i rozwijany, a kult herbaty w pewnych kręgach urastał do rangi niemal mistycznej. Dokonał natomiast bardzo trafnego spostrzeżenia, które można przyłożyć również do naszej rzeczywistości. Zauważał, jak toczy się walka pomiędzy ludźmi o bogactwo, władzę i uznanie. Podkreślał, jak bardzo człowiek skupiony jest na sobie. Dostrzegał napływ wulgarności, braku szacunku do przyrody i człowieka. Widział, jak toczy się walka – nawet jeśli nie zbrojna, to ideologiczna – Wschodu z Zachodem. W tym wszystkim chińska herbata przynosiła ukojenie i spokój (początkowo pochodziła przede wszystkim z tego kraju, ale obecnie w wielu odmianach).

Herbatyzm dzisiaj

W dzisiejszym, pędzącym coraz szybciej świecie, gdzie trudno znaleźć czas i przestrzeń na odpoczynek i kontakt ze sobą samym oraz innymi, nawet najbliższymi, warto zaczerpnąć z wieloletniej tradycji, usiąść w urokliwym miejscu. Dobra herbata z każdym łykiem aromatycznego napoju pozwoli cieszyć się chwilą. Naprawdę wybór jest szeroki – od tradycyjnej chińskiej liściastej herbaty, która parzona ze szczególną starannością oddaje swoje właściwości spożywającemu, poprzez bogaty wybór jeśli chodzi o herbaty ekologiczne, również nawiązujących do wielowiekowej historii produkcji tego napoju z dbałością o zachowanie maksimum jakości składników, aż po oryginalne herbaty premium, występujących często w limitowanych edycjach.