Rooibos – wady i zalety

herbata rooibos

Alternatywa dla herbaty

Rooibos, mimo iż powszechnie uznawany jest za herbatę, tak naprawdę z herbatą nie ma nic wspólnego poza sposobem parzenia. Pochodzi on z liści czerwonokrzewu, najczęściej uprawianego w Republice Południowej Afryki. Dopiero niedawno zaczął zdobywać większą popularność wśród miłośników herbaty w Polsce. Coraz częściej bowiem interesują nas herbaty świata, bardziej egzotyczne niż te, które znaliśmy do tej pory. Jakie dokładnie wady i zalety ma rooibos? Czy warto zainteresować się spróbowaniem naparu z tej rośliny?

Liczne, pozytywne właściwości

Herbata rooibos może poszczycić się zwłaszcza tą zaletą, że nie zawiera kofeiny. Dzięki temu może ją bezpiecznie spożywać każdy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Ma uspokajające działanie i pomaga w problemach z zasypianiem. Uważa się, że wypicie naparu z rooibosa przed pójściem spać znacznie pomaga w zaśnięciu i gwarantuje spokojny nocny wypoczynek. Oprócz tego rooibos ma udowodniony pozytywny wpływ na układ odpornościowy i pomaga obniżać ciśnienie ze względu na wysoką zawartość korzystnych dla zdrowia przeciwutleniaczy. Co ciekawe, napój ten jest rekomendowany również dla osób zmagających się z problemami trawiennymi i skórnymi.

W połączeniu z łagodnym, lekko miodowym smakiem, rooibos okazuje się być może najlepszą herbatą do picia o każdej porze dnia, przez każdego, kto chciałby samodzielnie przekonać się o jego prozdrowotnych właściwościach. Warto również dodać, że w odróżnieniu od bardziej popularnych herbat, takich jak herbata czarna albo zielona, rooibos nie wpływa negatywnie na przyswajanie takich substancji jak potas, magnez czy wapń. Czerwonokrzew nie zawiera kofeiny, dzięki czemu te i inne pierwiastki bez przeszkód są wchłaniane przez organizm.

Rooibos jako dobra herbata dla każdego

Badania nie wykazały jednoznacznych przeciwwskazań co do picia naparu z rooibosa. Pojawiają się doniesienia, jakoby herbata ta była niekorzystna dla osób z chorobami wątroby. Jednak nie ma na ten temat potwierdzonych informacji. Oprócz tego osoby przyjmujące regularnie leki, powinny zawsze skonsultować się z lekarzem, zanim włączą do diety nowy produkt. Wszystko po to, by zapobiec możliwym skutkom ubocznym przyjmowanych medykamentów. Można jednak ogólnie przyjąć, że rooibos to dobra herbata dla każdego.