Podobne, a jednak inne herbaty świata
Sklep z herbatami jest w dzisiejszych czasach furtką do poznawania smaków herbat z całego świata. Skąd pochodzi susz, który zaparzony tak przyjemnie rozgrzewa i jakie są rodzaje herbat? Warto zaznaczyć, że poszczególne herbaty świata to zazwyczaj ta sama roślina, tyle że poddana procesom fermentacyjnym i oksydacyjnym w zróżnicowanym stopniu.
Herbaty czarne, czerwone i białe
Herbatą bardzo często pitą w naszym kraju, jest z pewnością herbata czarna. Jej różne odmiany są łatwo dostępne do kupienia praktycznie w każdym sklepie. Nazwy rodzajów odzwierciedlają miejsce pochodzenia: Yunnan rośnie w Chinach, Assam i Darjeeling w Indiach, herbata cejlońska na Sri Lance. Popularny earl grey jest herbatą aromatyzowaną, a nie odmianą herbaty. Tradycyjnie jest to czarna herbata aromatyzowana olejkiem z bergamotki, bardzo znana i ceniona w Anglii, skąd pochodzi.
Kolejnym rodzajem herbaty jest Pu-erh, czyli herbata czerwona. Uprawia się ją w Chinach. Powstaje tak samo jak herbata czarna, z tą różnicą, że poddaje się ją dodatkowej fermentacji. Mówi się, że czerwona herbata wspomaga proces odchudzania. Co ciekawe, w Chinach zalicza się ją do herbat czarnych, ponieważ sam kolor naparu jest ciemny, a Chińczycy nie dzielą herbat ze względu na kolor suszu, tak jak to robią Europejczycy.
Można powiedzieć, że przeciwieństwem czerwonej herbaty jest biała herbata, ponieważ inaczej niż w przypadku Pu-erh, proces fermentacji liści jest minimalny. Biała herbata jest dzięki temu bardzo delikatna w smaku. Jej napar nie jest biały, tylko bladożółty. Uprawia się ją w Chinach oraz Indiach. Inną herbatą, która poddana jest niewielu etapom przetworzenia jest zielona herbata uprawiana w Chinach i Japonii.
Azja i Afryka
Największymi producentami herbaty na świecie są Indie, Sri Lanka, Chiny, Japonia – czyli głównie Azja. Jednak nie tylko, ponieważ herbatę produkuje się także w Afryce, i to w dużych ilościach. To właśnie stamtąd pochodzi herbata rooibos, nazywana potocznie herbatą afrykańską. Nie jest to herbata sensu stricte, ponieważ napar ten otrzymuje się z czerwonokrzewu, który uprawiany jest tylko w jednym miejscu na świecie – w górach Cederberg znajdujących się na terenie Republiki Południowej Afryki.